Ecoaqua Călăraşi susţine educaţia copiilor prin burse de merit şi vizite la staţiile de apă
Operatorul de apă şi canalizare EcoAqua Călăraşi se implică în mod activ în comunitate, sprijinind financiar învăţământul de performanţă. În cadrul unei recente conferinţe de presă, Eduard Grama, directorul EcoAqua Călăraşi, a vorbit despre importanţa acţiunilor sociale ale companiei, în special a proiectului de acordare a bursei de merit pentru copii. Acesta a subliniat necesitatea de a motiva şi de a sprijini copiii din comunitatea locală, oferindu-le oportunităţi educaţionale şi dezvoltare personală. „Este nevoie să venim în întâmpinarea acestor copii, să-i motivăm, să vadă că, într-adevăr, atât administraţia judeţeană, cât şi operatorul de apă şi canal, pot crea pentru ei condiţii mai bune. Împreună cu principalul acţionar al operatorului de apă Ecoaqua Călăraşi, am stabilit să acordăm copiilor cu rezultate foarte bune la învăţătură, burse de merit. Am decis – împreună cu domnul preşedinte al Consiliului Judeţean, Vasile Iliuţă – că este nevoie să venim în întâmpinarea acestor copii, să-i motivăm, să vadă că, într-adevăr, atât administraţia judeţeană, cât şi operatorul de apă şi canal, pot crea pentru ei condiţii mai bune. Până la 1 iulie 2023, aşteptăm, la sediul operatorului, atât la Relaţii cu publicul, cât şi la biroul media, documentele care să confirme rezultatele copiilor. Bursele de merit se vor acorda copiilor cu medii excepţionale, peste 9.90, în luna iulie 2023. Valoarea primei va fi de 1.000 lei. Încă o dată, ţin să mulţumesc Consiliului Judeţean că ne-a susţinut în acest demers şi că pe lângă infrastructura de sănătate, continuăm în învăţământ să venim şi să ajutăm aceşti copii”, a precizat directorul Grama, specificând că, în plus, operatorul EcoAqua Călăraşi a primit numeroase solicitări de vizitare a staţiei de captare şi producţie de apă, iar compania a primit cu braţele deschise aceste oportunităţi de a-i ajuta pe copiii şi tinerii din comunitate să înţeleagă mai bine procesul de producţie al apei. „Am înregistrat un record, peste 500 de copii au vizitat în acest interval, operatorul de apă şi canal, lucruri care nu se văd în spaţiul public, oameni ce muncesc şi care le-au explicat procesul de producţie al apei. Chiar zilele acestea am avut, de la Universitatea de Politehnică, o delegaţie de studenţi care au venit să vadă exact cum pleacă apa şi cum ajunge în casele oamenilor”, a punctat directorul Eduard Grama.
Acţiunile sociale ale operatorului EcoAqua Călăraşi reflectă angajamentul companiei de a sprijini dezvoltarea educaţională şi personală a copiilor şi tinerilor din comunitatea locală. Prin acordarea de burse de merit şi organizarea de vizite la staţiile de producţie de apă, compania este un exemplu de implicare activă şi responsabilă în viaţa comunităţii. Pe plan tehnic, operatorul de apă a hotărât, împreună cu autorităţile locale, să elimine coeficientul de repartiţie pentru a aduce normalitate în furnizarea apei. De asemenea, se planifică investiţii în contoare cu telecitire şi achiziţionarea unor noi echipamente pentru a rezolva problemele existente. Mai mult, autorităţile se ocupă de diverse proiecte, printre care se numără programul de infrastructură mare şi proiectul de digitalizare ce include achiziţionarea de apometre cu telecitire.
„În urma şedinţei de CJ din 29 martie, după discuţiile care au avut loc, am considerat că, ceea ce am pornit împreună cu domnul preşedinte – să eliminăm acel coeficient de apă şi am şi reuşit începând cu luna martie cu prima factură, fără coeficient de repartiţie – va aduce cel puţin o normalitate la nivelul municipiului Călăraşi…Vom investi în contoare cu telecitire. Vom încerca să facem, în perioada următoare, ceea ce nu s-a întâmplat în ultimii 30 de ani. Aşteptăm la nivelul lunii mai – iunie, ca la operator să ajungă trei vidanje de 7,5 tone, iar în luna august o vidanjă de 10 metri cubi de apă, pentru că toate echipamentele pe care le-am găsit sunt depăşite atât fizic, cât şi moral. Ceea ce se întâmplă în momentul de faţă se datorează sprijinului principalului finanţator. Discuţiile sunt continue. În paralel ne ocupăm de POIM – Programul Operaţional de Infrastructură Mare. Totodată avem proiectul pe panouri fotovoltaice care vor fi montate până la sfârşitul anului 2023 şi proiectul pe digitalizare, în cadrul căruia municipiul va avea apometre cu telecitire, în valoare de 2,5 milioane euro”, a mai adăugat directorul EcoAqua Călăraşi.
Ramona BUTNARIU