Cristian Gavrilă s-a întors cu medalie de aur din Bulgaria

Week-end-ul acesta la Burgas, în Bulgaria, s-au desfăşurat concursurile dedicate sabiei pentru categoriile de vârstă U12 şi U14, atât la feminin cât şi la masculin. Sâmbătă, în competiţia rezervată fetelor U14, au participat 38 de sportive din Bulgaria şi România. Din partea română au fost înscrise pe listele de concurs 13 sabrere, provenind de la CSŞ Unirea Iaşi, CS Dinamo Bucureşti, CSTA Bucureşti şi CSŞ Slobozia. Toate cele 13 fete au trecut de grupele preliminare şi s-au calificat pe tabloul principal. Anastasia Fusea, de la CS Dinamo, a câştigat competiţia feminină, după ce a dispus, în finală, de reprezentanta Bulgariei, Natali Mishineva, cu 15-8. De altfel Anastasia a dominat întrecerea de la Burgas, încheind concursul neînvinsă – cu zece victorii din zece meciuri disputate.

Tot sâmbătă a avut loc şi concursul băieţilor U14, în care au fost înscrişi 49 de sabreri din Bulgaria, România şi Belgia, iar contingentul tricolor a fost format din 13 sportivi de la cinci cluburi din ţară. Dintre aceştia, doar Tiberiu Pandelescu a ratat calificarea din grupe, ceilalţi 12 intrând pe tabloul principal. Concursul a fost câştigat de Cristian Gavrilă (CSŞ Slobozia), care a dispus în finală de bulgarul Simeon Dalekov cu 15-10.