Exact
Arhiva
SportVersiune pentru tiparireRecomanda unui prieten acest articolParerile cititorilor
AHC Dunarea pierde in ultima secunda calificarea in finala pentru locurile 3-4
AHC Dunarea Calarasi a primit gol dintr-un 7 metri la ultima faza a meciului de la Constanta si a ratat calificarea in finala pentru locurile 3-4.

Partida dintre HC Dobrogea Sud si AHC Dunarea Calarasi, contand pentru ultima etapa a play-off-ului Ligii Nationale de handbal masculin, Seria A, s-a incheiat la egalitate, scor 33-33, dupa ce, la pauza, gazdele au condus cu 17-14. In min 59:58 arbitrii au acordat 7 metri pentru constanteni in urma unui fault in atac facut de Hantaru iar Crnoglavac a marcat si a egalat la 33.
Gazdele au deschis scorul, calarasenii revin, 1-2 si 2-3, constantenii revin si ei iar in min 17 scorul devine 10-7, 12-9 in min. 20, AHC Dunarea Calarasi recupereaza din diferenta prin Hantaru ducind diferenta la 12-11 si 13-12, dar scorul la pauza devine 17-14 pentru Constanta.
Imediat dupa pauza AHC Dunarea apasa pe acceleratie si egaleaza la 17 prin Gabriel Bujor, in min 35 ajung pentru prima data la conducere 18-19 prin Vartic, 19-20 Hantaru, in min 43 Pejovic marcheaza pentru 23-27, in min 51 Gurkovsky duce scorul de pe tabela la 26-31, Vartic face 27-32, in min 57 tot Vartic marcheaza pentru 29-33. Vartic este eliminat in min 58:44, gazdele revin si in min 59:36 Chikovani marcheaza pentru 32-33.
In min 59:58 arbitrii au considerat ca Hantaru a faultat in atac si a impiedicat repunerea rapida de catre gazde si arbitrii au acordat 7 metri pentru constanteni, Crnoglavac a marcat si a egalat la 33.
Golurile echipei noastre au fost marcate de Gabi Bujor 8, Hantaru 5, Vartic 5, Radojkovic 5, Gurkovsky 4, Pejovic 4, Dumitriu 2.
Golurile formatiei constantene au fost marcate de Chikovani 8, Malinovic 6, Crnoglavac 4, Nistor 3, Kevic 3, Vujovic 3, Nikolic 2, Mocanu 2, Csog 1 si Susanu 1.
Baietii lui Sergei Bebeshko si Rica Piriianu urmeaza sa joace finala pentru locurile 5-6 in compania CSA Steaua, mansa tur miercuri, 15 mai, la Calarasi.

CSM Bucuresti a fost invinsa de Poli Timisoara cu 34-31 intr-un meci din Grupa A si pentru cateva minute a trait cu impresia ca a ratat si finala pentru locurile 3-4 in acest sezon. Nikola Crnoglavac, viitorul jucator al echipei CSMB, a salvat-o insa in ultima secunda a partidei HCDS Constanta – AHC Dunarea Calarasi, cand a egalat pentru 33-33 dintr-o aruncare de la 7 metri. ?
HC Dobrogea Sud incheie play-off-ul pe locul 1 in clasamentul Seriei A si va juca finala campionatului cu Dinamo.
HC Dobrogea Sud Constanta si Dinamo Bucuresti vor disputa finala campionatului, Potaissa Turda si CSM Bucuresti vor lupta pentru locurile 3-4, Steaua si Dunarea Calarasi pentru pozitiile 5-6, iar SCM Poli Timisoara si CSM Focsani pentru locurile 7-8.
Baietii lui Sergei Bebeshko si Rica Piriianu mai au de jucat meciurile pentru locurile 5 – 6: