Sport
Dunarea a trecut si de Suceava pentru a simti aerul de lider!
Fotbal/Liga 2/ Etapa a 12-a: Foresta Suceava – Dunarea Calarasi 0 – 2

• Trupa lui Dan Alexa a ajuns la noua victorii consecutive si da si golgheterul campionatului

Dunarea Calarasi a demonstrat si la Suceava ca este cea mai in forma echipa din campionatul Ligii 2. Trupa lui Dan Alexa s-a impus, sambata, cu 2-0 in fata Forestei, a bifat a noua victorie consecutiva si a urcat cel putin pana marti pe primul loc, la egalitate de puncte cu AFC Hermannstadt. In plus, Dunarea da si golgheterul campionatului. Cu golul dat in fata moldovenilor, atacantul Valentin Alexandru a ajuns la 10 reusite si e singur in fruntea ierarhiei marcatorilor.
In fata a 2.000 de suceveni, jucatorii lui Dan Alexa n-au simtit niciun fel de presiune si au demonstrat inca din primele minute ca sunt cei mai in forma in acest moment in campionat. Nu au avut mult de munca in fata Forestei pentru a desface apararea gandita de antrenorul portughez Nuno Pedro, care nici acum nu sta pe banca si da indicatii din tribuna, si dupa doar sapte minute au deschis scorul. Missi Mezu a centrat pe jos din dreapta, iar Valentin Alexandru s-a desprins de marcaj si a inscris simplu din 5 metri. A fost golul al zecelea pentru el in acest sezon, reusita care l-a desprins in fruntea clasamentului golgheterilor. Iar avantajul pe tabela se putea dubla imediat, insa Alexandru (9), inca euforic dupa reusita, a trimis de aceasta data peste poarta in urma unei faze trase la indigo cu cea de acum doua minute.
Foresta a avut repede sansa de a egala. Diallo (11) a executat bine o lovitura libera, a tras aproape de vinclu, dar Lungu s-a intins bine si a retinut. La fel a facut si in fata lui Matei (17), care a sutat din centrul careului, dupa ce a preluat pe piept, insa a facut-o direct pe portar. Si Kimbaloula (24) a avut sansa sa de a marca, insa mingea sutata de la marginea careului mare, pe jos, a trecut foarte putin pe langa bara.
Cele trei ocazii bune ale sucevenilor au fost singurele care s-au mai desfasurat in prima repriza, Dunarea multumindu-se sa se concentreze pe aparare si sa profite de greseli ale adversarilor, insa care nu au venit.
Iar in partea secunda, cursul jocului a fost acelasi, numai ca Foresta n-a putut fructifica nicio ocazie avuta, in timp ce calarasenii au mai lovit o data si si-au asigurat victorie. Cezar Lungu si-a mentinut echipa in avantaj minim si in fata lui Chalabi (66), care sutase de la 16 metri direct la vinclu, insa portarul Dunarii a scos cu in reflex incredibil. Ca rezultatul final sa fie stabilit in minutul 76 de Bogdan Manole. Acesta a marcat cu capul din 6 metri dupa ce Kanda a centrat dintr-o lovitura de colt. Insa diferenta de scor putea fi mult mai mare daca Valentin Munteanu (90+1) nu ar fi lovit bara cu un sut din interiorul careului.
S-a incheiat insa 2-0 pentru Dunarea, care obtine astfel a noua victorie consecutiva in campionat si a urcat pe primul loc cel putin pana marti, atunci cand joaca AFC Hermannstadt, la ASA Targu Mures. In schimb, Foresta isi intrerupe seria de trei meciuri consecutive fara infrangere pe teren propriu, in ultimele doua castigand, si cade pe penultimul loc al clasamentului.

Brisan: „Victoria este absolut meritata“

La final de meci, presedintele Dunarii, Florin Brisan, si-a ridicat in slavi jucatorii dupa aceasta noua victorie in campionat.
„Am intalnit un adversar greu, care si-a dorit mult sa obtina un rezultat bun in fata noastra. Victoria obtinuta de Dunarea este absolut meritata. Pe langa cele doua goluri, am ratat alte doua-trei mari oportunitati de a inscrie. Cele trei puncte puse la bataie iau drumul Calarasiului si asta ne bucura nespus de mult. Ii felicit pe baieti, pe antrenori pentru rezultat care ne-a propulsat pe primul loc in clasament. Sunt convins ca am reusit prin prisma acestui rezultat sa-I multumim pe suporterii nostri“, a declarat Brisan.
In etapa urmatoare, Dunarea joaca pe teren propriu cu ultima clasata Luceafarul Oradea.
Au evoluat echipele:
Foresta Suceava: Began - Sumanariu (Coroama 46'), Masella, Diallo (cpt.), Secrier (Dali Amar 73') - Vl. Stanescu (Renquin 46'), Acolatse, Chalabi, O. Onofras - Kimbaloula, M. Matei
Rezerve neutilizate: Bilba - R. Bosanceanu, Prisacaru, Fl. Cordos
Antrenor: Marius Lup
Dunarea Calarasi: C. Lungu (cpt.) - Tenea, Bg. Manole, Bg. Sandru, Bg. Vasile - Missi Mezi (Val. Munteanu 72'), Draghiceanu (Preoteasa 63') - Sil. Pana (C. Cristea 83'), Cr. Puscas, Kanda - Val. Alexandru
Rezerve neutilizate: Gab. Popa - Danciu, Gassama, Andre Mesquita
Antrenor: Dan Alexa